Jäsenkirje 3/2019

23.12.2019

Jäsenkirjeen myötä Hyvää Joulua

Yhdistyksen vuoden viimeinen jäsenkirje on ilmestynyt ja voit tutustua siihen tästä.

SPTY:n juhlavuosi

Yhdistys on perustettu 2010 ja tuleva vuosi onkin yhdistyksemme juhlavuosi. Kerromme verkkosivuillamme ja tulevissa jäsenkirjeissämme vuoden tapahtumista.

Opas alueelliseen potilas- ja asiakasturvallisuustyöhön 

Yhdistys julkaisee alkuvuonna uuden oppaansa. Alueelliseen potilas- ja asiakasturvallisuustyöhön tuotettava opas on tukimateriaalia potilas- ja asiakasturvallisuuden hallintaan ja kehittämiseen. Oppaan tavoitteena on edistää maakuntien turvallisuusjohtamisjärjestelmän kuvausta. Opas tulee tukemaan Sosiaali- ja terveysministeriön julkaiseman potilas- ja asiakasturvallisuusstrategian jalkau­tusta. SPTY:n julkaisemaan muuhun opasmateriaaliin voit tutustua tästä.

Suomen Potilasturvallisuusyhdistys on toiminnallaan mukana varmistamassa, että potilaat ja asiakkaat saavat turvallista hoitoa vuoden-, päivän- ja kellonajasta riippumatta.

Toivotamme sinulle ja läheisillesi turvallista joulua sekä tulevaa vuotta 2020